Powłoki zabezpieczające elementy złączne - wiedza w pigułce

Elementy złączne są ważnym elementem każdej konstrukcji jaką tworzymy. Odnajdują swoje zastosowanie we wszystkich branżach przemysłu oraz w życiu codziennym. Do tej grupy zaliczamy bardzo szeroką gamę produktów takich jak śruby, wkrętów, nakrętki, podkładki, kołki i wiele innych. Ich główną rolą jest stabilne i trwałe połączenie różnych części konstrukcji, dlatego też bardzo istotna jest odpowiednia jakość zastosowanych elementów złącznych. W przypadku części wykonanych z stali węglowej należy zwrócić szczególną uwagę na powłokę antykorozyjną. Na rynku znajdujemy elementy w różnych pokryciach. Czym się różnią ? Jaką wybrać?

Główny podział jaki można wyodrębnić powłoki metalowe i niemetalowe. Ten pierwszy typ występuje zdecydowanie częściej. Jednak można w nim rozróżnić kilka metod:

  • powłoki galwaniczne wg. ISO 4042
  • cynkowanie ogniowe (HDG) wg. 10684
  • powłoki nieelektrolityczne- cynk płatkowy wg. 10683
  • powłoki nakładane mechanicznie wg. ISO 12683
  • pokrycia chemiczne 
  • pokrycia dyfuzyjna 

 

Powłoki galwaniczne 

Metoda ta polega na nałożeniu cienkiej warstwy metalu lub stopu wytwarzanej elektrolitycznie na element. Najpopularniejszym metalem wykorzystywanym w tym sposobie jest cynk, jednak można użyć też miedzi, nikiel, ołów, srebro, złoto. Często spotkać się można też z stopem cynku i niklu, czy też cynku i żelaza. Jest to powłoka wykorzystywana dla wszystkich klas wytrzymałościowych. I zapewnia wysoką ochronę antykorozyjną, jednak tylko w przypadku braku uszkodzeń mechanicznych na jej powierzchni. 

 

Cynkowanie ogniowe

W tym przypadku elementy poddawane są kąpieli w roztopionym i nagrzanym cynku (temp. ok. 500°C). Dzięki tej metodzie cynk wnika też do wnętrza materiału i zapewnia dodatkową ochronę przed korozją. Ta metoda zapewnia wyższą ochronę antykorozyjną w stosunku do powłok galwanicznych, jednak nie można jej stosować dla elementów o klasie wytrzymałości 10/10.9 i wyższych lub twardości powyżej 370 HV. 

Przed rozpoczęciem procesu należy też pamiętać, aby odpowiednio przygotować gwinty elementów do tej metody, gdyż grubość powłoki to ok. 50μm.

 

Ocynk płatkowy 

Jest to powłoka nieelektrolityczna, inaczej nazywana cynkiem lamelowym. Możemy się spotkać też z nazwą ZINTEC (w przypadku płatków cynku) lub GEOMET (dla płatków cynk i aluminium). Zapewnia bardzo wysoką ochronę antykorozyjną przy grubości ok 12 μm. Przy tej metodzie nie występuje problem nawodorowania powierzchni. Możemy spotkać się też z powłoki nakładane mechanicznie wg. ISO 12683 (wprasowanie cynku na powierzchni elementu), pokrycia chemiczne, pokrycia dyfuzyjna, jednak są to metody dużo rzadziej spotykane. 

Czytaj także:
27 / 01 / 2023

Pręty stalowe w przemyśle

Wyroby hutnicze dostarczane są w różnej formie, tak aby znalazły zastosowanie we wszystkich gałęziach przemysłu. Dobrym przykładem tego rodzaju produktu są pręty stalowe, które wykorzystywane są w budownictwie, przy produkcji maszyn oraz wielu innych branżach.

czytaj dalej
12 / 12 / 2022

Oleje dla rolnictwa - STOU czy UTTO

W celu uproszczenia czynności związanych z doborem właściwego środka smarowego do smarowania ciągników powstała koncepcja olejów uniwersalnych przeznaczonych do smarowania zarówno silnika jak i całego układu przekładniowo - hydraulicznego. Co mamy do wyboru?

czytaj dalej
06 / 11 / 2022

Najpopularniejsze tworzywa sztuczne w przemyśle i ich zastosowanie

Polimery są obecnie jednym z najczęściej używanych materiałów konstrukcyjnych, w niemalże każdej gałęzi przemysłu. Tworzywo odpowiednio dobrane do konkretnego środowiska pracy, pozwala znacząco wydłużyć żywotność maszyn i narzędzi.

czytaj dalej
23 / 10 / 2022

Jaki jest koszt utrzymania nadwyżek magazynowych w firmie ?

Zjawisko nadwyżek magazynowych jest niezwykle powszechne szczególnie w przemyśle ciężkim, hutniczym i przemysłowym. Jak powstają nadwyżki magazynowe i z jakimi kosztami dla firmy wiąże się ich utrzymanie?

czytaj dalej
25 / 05 / 2022

Waltoria - wsparcie Twojego biznesu

Posiadasz nadwyżki materiałowe na swoim magazynie? Chcesz odzyskać: pieniądze, czas i przestrzeń magazynową? A może szukasz materiału w lepszej cenie i ilości dopasowanej do Twoich potrzeb. Jeśli choć na jedno z tych pytań Twoja odpowiedź brzmi "TAK" to sprawdź, co mamy dla Ciebie do zaoferowania!

czytaj dalej
20 / 06 / 2022

Błędy w procesie cięcia materiałów. Ile to nas kosztuje?

Podczas produkcji konstrukcji stalowych i nie tylko, jednym z pierwszych etapów jest proces cięcia materiałów. Niestety tak jak w każdej pracy i tutaj zdarzają się pomyłki. Pytanie jak sobie z nimi radzimy ?

czytaj dalej
11 / 06 / 2022

Oleje hydrauliczne - co warto wiedzieć?

Oleje hydrauliczne stosowane są w wielu gałęziach przemysłowych takich jak górnictwo, hutnictwo, budownictwo, w transporcie. Najprościej rzecz ujmując podstawowym zadaniem każdego układu hydraulicznego jest przenoszenie energii i mocy.

czytaj dalej
24 / 06 / 2022

Olej silnikowy - kiedy wymienić?

W celu utrzymania silnika w dobrej kondycji przez wiele lat konieczna jest regularna i za każdym razem dobrze  przeprowadzona – zgodnie z zaleceniami producenta –wymiana oleju silnikowego. Każdy silnik spalinowy, w zależności od paliwa, jakim jest zasilany, wymaga zastosowania odpowiedniego oleju. Zatem, kiedy wymienić olej silnikowy?

czytaj dalej
06 / 07 / 2022

Stal nierdzewna: normy i poszczególne gatunki

Stal nierdzewna to bardzo popularny i ceniony materiał w wielu branżach. Cechuje się nie tylko niepodatnością na korozję, ale też wysoką wytrzymałością oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Czym konkretnie jest stal nierdzewna? Jakie są jej poszczególne gatunki i normy? Wyjaśniamy. 

czytaj dalej
08 / 07 / 2022

Farby i chemia przemysłowa. Powody utylizacji i związane z tym koszty

Chemia przemysłowa to bardzo obszerna grupa produktów. Należą do nich m.in. różnego typu smary, lakiery, farby przemysłowe, płyny naprawcze i rozpuszczalniki. Jakie są rodzaje chemii przemysłowej? Do czego służą poszczególne typy farb przemysłowych? Dlaczego należy je utylizować i ile to kosztuje? Wyjaśniamy.

czytaj dalej
Porównywarka
Zgłoś uwagę