Jaki jest koszt utrzymania nadwyżek magazynowych w firmie ?
Nadwyżki magazynowe są częstym problemem wielu przedsiębiorstw, nawet tych dobrze prosperujących. Mogą one powstać w każdej firmie, niezależnie od branży. Obecnie zjawisko nadwyżek magazynowych jest niezwykle powszechne szczególnie w przemyśle ciężkim, hutniczym i przemysłowym. Jak powstają nadwyżki magazynowe i z jakimi kosztami dla firmy wiąże się ich utrzymanie?
Jakie koszty dla firmy generują nadwyżki magazynowe?
Nadwyżki magazynowe negatywnie wpływają na sytuację finansową całego przedsiębiorstwa. Poważną niedogodnością wynikającą z istnienia zapasu nierotującego towaru, jest kwestia podatkowa. Bowiem w świetle obowiązujących przepisów, nadwyżki w magazynie taktowane są przez fiskus jako towary, które zostały przez podatnika otrzymane nieodpłatnie. Z tego względu są one przychodem podlegającym opodatkowaniu.
Do pozostałych kosztów generowanych przez nadwyżki należy m.in.:
- Zamrożone aktywo – środki zainwestowane w wytworzenie zalegających towarów nie zwracają się, co ogranicza możliwości produkcyjne oraz dynamiczny rozwój firmy. Włożony w produkcję kapitał nie wraca do producenta, a nierzadko ulega topnieniu wraz ze spadkiem cen towarów.
- Utrzymanie zalegającego towaru – nadwyżki magazynowe często generują spore koszty związane z ich przechowaniem. Dotyczy to zwłaszcza dóbr wymagających określonych warunków, jak np. niskiej temperatury. Ponadto zalegający towar zwiększa cenę magazynowania poprzez zajmowanie miejsca, w którym mogłyby zostać ulokowane towary lepiej rotujące.
- Wstrzymana produkcja – najczęściej spowodowana faktem, że fabryki nie są w stanie produkować nowych dóbr, jeśli dane przedsiębiorstwo nie posiada dostatecznej ilości miejsca na ich przechowywanie. Nierzadko dochodzi do sytuacji, kiedy niezbędne jest wynajęcie dodatkowej przestrzeni magazynowej, co wiąże się z regularnym ponoszeniem dodatkowych kosztów, które przyczyniają się do pogłębiania strat finansowych.
Jakie są główne powody nadwyżek magazynowych?
Nadwyżki magazynowe, czyli nierotujące zapasy, mogą stać się poważnym kosztem dla przedsiębiorstwa. Zależnie od ilości towaru, kosztów produkcji oraz ceny utrzymania powierzchni magazynowej, straty mogą sięgać kilkudziesięciu, a nawet kilkuset tysięcy złotych.
Do głównych powodów generowania nadwyżek magazynowych należy:
- Błędy przy magazynowaniu towaru – nieodpowiednie funkcjonowanie magazynu jest częstym powodem nadwyżek. Zwykle są to niedopatrzenia przy ewidencji towarów dostarczanych i wydawanych z magazynów tudzież zmiana ich miejsca bez odnotowania tego w systemie.
- Krótki termin przydatności – dotyczy to produktów o określonej trwałości, takich jak oleje, farby i chemia przemysłowa. Ponadto, po upływie terminu przydatności, firmy ponoszą wysokie koszty z tytułu utylizacji substancji chemicznych.
- Większa podaż niż popyt – dla producentów dowolnych dóbr, dużo bardziej opłacalne jest generowanie podaży, niż poniesienie straty w zyskach spowodowanej niedoborem towaru. Natomiast nie zawsze mamy do czynienia z wysokim popytem, co powoduje niekiedy przestoje w sprzedaży i generowanie wyższych zapasów, niż zakłada to przedsiębiorstwo.
- Błędy w trakcie produkcji – podczas procesu produkcji powstają często błędy podczas cięcia lub wydawania materiału
- Zmiany konstrukcyjne podczas realizacji zlecenia – nie rzadko zdarza się, że klient w trakcie zlecenia zmienia gatunek materiału, wymiary detali lub typ farby, która powinna być użyta. W momencie, gdy towar został już zakupiony, nie istnieje opcja zwrotu materiału, co generuje kolejne nadwyżki magazynowe
Wiele firm zastanawia się nad sposobami, które mają ograniczyć nadprogramowy materiał, choć jego całkowite zniwelowanie jest raczej nie możliwe. Wprowadzane są różne procedury, programy magazynowe lub dodatkowy nadzór podczas produkcji. Mimo wszystko, gdy już mamy takowy materiał na stanie, możemy zastanowić się w jaki sposób odzyskać pieniądze i miejsce na magazynie. Do tego celu jest dedykowana platforma Waltoria.pl, która wspierając polski przemysł umożliwia specjalistyczny obrót materiałami używanych w przemyśle. Dzięki takiemu rozwiązaniu, bez żadnego ryzyka firmy mogą wystawić swój materiał na sprzedaż i upłynnić go, odzyskując miejsce i środki finansowe.