Jaki jest koszt utrzymania nadwyżek magazynowych w firmie ?

Nadwyżki magazynowe są częstym problemem wielu przedsiębiorstw, nawet tych dobrze prosperujących. Mogą one powstać w każdej firmie, niezależnie od branży. Obecnie zjawisko nadwyżek magazynowych jest niezwykle powszechne szczególnie w przemyśle ciężkim, hutniczym i przemysłowym. Jak powstają nadwyżki magazynowe i z jakimi kosztami dla firmy wiąże się ich utrzymanie?

Jakie koszty dla firmy generują nadwyżki magazynowe?

Nadwyżki magazynowe negatywnie wpływają na sytuację finansową całego przedsiębiorstwa. Poważną niedogodnością wynikającą z istnienia zapasu nierotującego towaru, jest kwestia podatkowa. Bowiem w świetle obowiązujących przepisów, nadwyżki w magazynie taktowane są przez fiskus jako towary, które zostały przez podatnika otrzymane nieodpłatnie. Z tego względu są one przychodem podlegającym opodatkowaniu. 

Do pozostałych kosztów generowanych przez nadwyżki należy m.in.:

  1. Zamrożone aktywo – środki zainwestowane w wytworzenie zalegających towarów nie zwracają się, co ogranicza możliwości produkcyjne oraz dynamiczny rozwój firmy. Włożony w produkcję kapitał nie wraca do producenta, a nierzadko ulega topnieniu wraz ze spadkiem cen towarów.
  1. Utrzymanie zalegającego towaru – nadwyżki magazynowe często generują spore koszty związane z ich przechowaniem. Dotyczy to zwłaszcza dóbr wymagających określonych warunków, jak np. niskiej temperatury. Ponadto zalegający towar zwiększa cenę magazynowania poprzez zajmowanie miejsca, w którym mogłyby zostać ulokowane towary lepiej rotujące.
  1. Wstrzymana produkcja – najczęściej spowodowana faktem, że fabryki nie są w stanie produkować nowych dóbr, jeśli dane przedsiębiorstwo nie posiada dostatecznej ilości miejsca na ich przechowywanie. Nierzadko dochodzi do sytuacji, kiedy niezbędne jest wynajęcie dodatkowej przestrzeni magazynowej, co wiąże się z regularnym ponoszeniem dodatkowych kosztów, które przyczyniają się do pogłębiania strat finansowych.

Jakie są główne powody nadwyżek magazynowych?

Nadwyżki magazynowe, czyli nierotujące zapasy, mogą stać się poważnym kosztem dla przedsiębiorstwa. Zależnie od ilości towaru, kosztów produkcji oraz ceny utrzymania powierzchni magazynowej, straty mogą sięgać kilkudziesięciu, a nawet kilkuset tysięcy złotych.

Do głównych powodów generowania nadwyżek magazynowych należy:

  • Błędy przy magazynowaniu towaru – nieodpowiednie funkcjonowanie magazynu jest częstym powodem nadwyżek. Zwykle są to niedopatrzenia przy ewidencji towarów dostarczanych i wydawanych z magazynów tudzież zmiana ich miejsca bez odnotowania tego w systemie.
  • Krótki termin przydatności – dotyczy to produktów o określonej trwałości, takich jak oleje, farby i chemia przemysłowa. Ponadto, po upływie terminu przydatności, firmy ponoszą wysokie koszty z tytułu utylizacji substancji chemicznych.
  • Większa podaż niż popyt – dla producentów dowolnych dóbr, dużo bardziej opłacalne jest generowanie podaży, niż poniesienie straty w zyskach spowodowanej niedoborem towaru. Natomiast nie zawsze mamy do czynienia z wysokim popytem, co powoduje niekiedy przestoje w sprzedaży i generowanie wyższych zapasów, niż zakłada to przedsiębiorstwo.
  • Błędy w trakcie produkcji – podczas procesu produkcji powstają często błędy podczas cięcia lub wydawania materiału
  • Zmiany konstrukcyjne podczas realizacji zlecenia – nie rzadko zdarza się, że klient w trakcie zlecenia zmienia gatunek materiału, wymiary detali lub typ farby, która powinna być użyta. W momencie, gdy towar został już zakupiony, nie istnieje opcja zwrotu materiału, co generuje kolejne nadwyżki magazynowe

Wiele firm zastanawia się nad sposobami, które mają ograniczyć nadprogramowy materiał, choć jego całkowite zniwelowanie jest raczej nie możliwe. Wprowadzane są różne procedury, programy magazynowe lub dodatkowy nadzór podczas produkcji. Mimo wszystko, gdy już mamy takowy materiał na stanie, możemy zastanowić się w jaki sposób odzyskać pieniądze i miejsce na magazynie. Do tego celu jest dedykowana platforma Waltoria.pl, która wspierając polski przemysł umożliwia specjalistyczny obrót materiałami używanych w przemyśle. Dzięki takiemu rozwiązaniu, bez żadnego ryzyka firmy mogą wystawić swój materiał na sprzedaż i upłynnić go, odzyskując miejsce i środki finansowe.

Czytaj także:
09 / 05 / 2023

Farby dla przemysłu stoczniowego

Farby przemysłowe są dostępne w różnych rodzajach, z których każdy ma swoje unikalne właściwości i zastosowania. Przedstawiamy niektóre rodzaje farb stosowanych w przemyśle stoczniowym, a także największych producentów.

czytaj dalej
12 / 04 / 2023

Porozmawiajmy o wyrobach hutniczych.

Wyroby hutnicze są powszechnie wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, takich jak budownictwo, przemysł motoryzacyjny, przemysł maszynowy oraz w produkcji narzędzi i sprzętu. Co produkuje się z wyrobów hutniczych?

czytaj dalej
15 / 03 / 2023

Normy w stalach stopowych i niestopowych

W stalach stopowych normy te określają skład chemiczny stali, który musi spełniać określone wymagania, takie jak zawartość węgla, krzemu, manganu, fosforu, siarki i innych pierwiastków. Najczęściej stosowane normy dla stali stopowych to EN, DIN i ASTM.

czytaj dalej
27 / 01 / 2023

Pręty stalowe w przemyśle

Wyroby hutnicze dostarczane są w różnej formie, tak aby znalazły zastosowanie we wszystkich gałęziach przemysłu. Dobrym przykładem tego rodzaju produktu są pręty stalowe, które wykorzystywane są w budownictwie, przy produkcji maszyn oraz wielu innych branżach.

czytaj dalej
12 / 12 / 2022

Oleje dla rolnictwa - STOU czy UTTO

W celu uproszczenia czynności związanych z doborem właściwego środka smarowego do smarowania ciągników powstała koncepcja olejów uniwersalnych przeznaczonych do smarowania zarówno silnika jak i całego układu przekładniowo - hydraulicznego. Co mamy do wyboru?

czytaj dalej
06 / 11 / 2022

Najpopularniejsze tworzywa sztuczne w przemyśle i ich zastosowanie

Polimery są obecnie jednym z najczęściej używanych materiałów konstrukcyjnych, w niemalże każdej gałęzi przemysłu. Tworzywo odpowiednio dobrane do konkretnego środowiska pracy, pozwala znacząco wydłużyć żywotność maszyn i narzędzi.

czytaj dalej
25 / 05 / 2022

Waltoria - wsparcie Twojego biznesu

Posiadasz nadwyżki materiałowe na swoim magazynie? Chcesz odzyskać: pieniądze, czas i przestrzeń magazynową? A może szukasz materiału w lepszej cenie i ilości dopasowanej do Twoich potrzeb. Jeśli choć na jedno z tych pytań Twoja odpowiedź brzmi "TAK" to sprawdź, co mamy dla Ciebie do zaoferowania!

czytaj dalej
20 / 06 / 2022

Błędy w procesie cięcia materiałów. Ile to nas kosztuje?

Podczas produkcji konstrukcji stalowych i nie tylko, jednym z pierwszych etapów jest proces cięcia materiałów. Niestety tak jak w każdej pracy i tutaj zdarzają się pomyłki. Pytanie jak sobie z nimi radzimy ?

czytaj dalej
02 / 07 / 2022

Powłoki zabezpieczające elementy złączne - wiedza w pigułce

W przypadku elementów złącznych wykonanych z stali węglowej należy zwrócić szczególną uwagę na powłokę antykorozyjną. Na rynku znajdujemy elementy w różnych pokryciach. Czym się różnią ? Jaką wybrać? Zapraszamy do artykułu.

czytaj dalej
11 / 06 / 2022

Oleje hydrauliczne - co warto wiedzieć?

Oleje hydrauliczne stosowane są w wielu gałęziach przemysłowych takich jak górnictwo, hutnictwo, budownictwo, w transporcie. Najprościej rzecz ujmując podstawowym zadaniem każdego układu hydraulicznego jest przenoszenie energii i mocy.

czytaj dalej
Porównywarka
Zgłoś uwagę