Normy w stalach stopowych i niestopowych

Normy w stalach stopowych i niestopowych określają minimalne wymagania dotyczące składu chemicznego, właściwości mechanicznych, obróbki cieplnej oraz innych cech stali, które muszą być spełnione, aby materiał mógł być używany w określonych warunkach.

W stalach niestopowych, normy te obejmują np. normy EN (European Norm), DIN (Deutsches Institut für Normung), ASTM (American Society for Testing and Materials) czy PN (Polska Norma). W Polsce najczęściej stosowaną normą dla stali niestopowych jest PN-EN 10083-2.

W stalach stopowych normy te określają skład chemiczny stali, który musi spełniać określone wymagania, takie jak zawartość węgla, krzemu, manganu, fosforu, siarki i innych pierwiastków. Najczęściej stosowane normy dla stali stopowych to EN, DIN i ASTM. W Polsce normy te są określane przez Polskie Towarzystwo Normalizacyjne (PTN).

Normy dla blach

Istnieje wiele norm dotyczących blach. Poniżej przedstawiam kilka najczęściej stosowanych norm dla blach:

 1. EN 10130:2017 - norma ta określa wymagania dla zimnowalcowanych blach stalowych o niskiej węglowości, które mają szerokie zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym, budowlanym i wytwarzaniu mebli.
 2. EN 10051:2010 - norma ta dotyczy wymagań dla gorącowalcowanych blach stalowych, które znajdują zastosowanie w przemyśle budowlanym, motoryzacyjnym, energetycznym i innych.
 3. PN-EN 10083-2:2008 - norma ta określa wymagania dla stali stopowych, które znajdują zastosowanie w przemyśle maszynowym, motoryzacyjnym, narzędziowym i innych.
 4. DIN 17100:1980 - norma ta dotyczy konstrukcyjnych blach stalowych o normalnej wytrzymałości, które są stosowane w przemyśle maszynowym, budowlanym, narzędziowym i innych.
 5. PN-EN 10149-2:2013 - norma ta określa wymagania dla gorącowalcowanych blach stalowych o wysokiej wytrzymałości, które są stosowane w przemyśle motoryzacyjnym, energetycznym i innych.
 6. EN 10111:2008 - norma ta określa wymagania dla zimnowalcowanych blach stalowych o niskiej węglowości, które znajdują zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym, budowlanym i wytwarzaniu mebli.
 7. EN 10025-2:2004 - norma ta dotyczy gorącowalcowanych blach stalowych o normalnej wytrzymałości, które są stosowane w budownictwie, mostach, konstrukcjach maszynowych i innych.
 8. ASTM A36/A36M-19 - norma ta określa wymagania dla konstrukcyjnych blach stalowych, które są stosowane w budownictwie, mostach, konstrukcjach maszynowych i innych.
 9. ASTM A568/A568M-19a - norma ta określa wymagania dla gorącowalcowanych blach stalowych, które są stosowane w przemyśle budowlanym, motoryzacyjnym, energetycznym i innych.
 10. DIN 17100:1980 - norma ta dotyczy konstrukcyjnych blach stalowych o normalnej wytrzymałości, które są stosowane w przemyśle maszynowym, budowlanym, narzędziowym i innych.
 11. PN-EN 10149-2:2013 - norma ta określa wymagania dla gorącowalcowanych blach stalowych o wysokiej wytrzymałości, które są stosowane w przemyśle motoryzacyjnym, energetycznym i innych.

Wymagania techniczne dla blach mogą się różnić w zależności od ich zastosowania, a wybór konkretnej normy zależy od specyfiki produkcji i wymagań klienta.

Normy dla rur zimnowalcowanych i gorącowalcowanych

 Istnieje wiele norm dotyczących rur, w tym zarówno rur zimnowalcowanych, jak i gorącowalcowanych. Poniżej przedstawiam kilka najczęściej stosowanych norm dla rur:

 1. EN 10219-1:2006 - norma ta określa wymagania dla zimnowalcowanych rur stalowych o przekroju kwadratowym lub prostokątnym, które znajdują zastosowanie w konstrukcjach metalowych, budownictwie, energetyce i innych.
 2. EN 10255:2004 - norma ta określa wymagania dla zimnowalcowanych rur stalowych o średnicy zewnętrznej od 17,2 mm do 168,3 mm, które są stosowane w przemyśle budowlanym, energetycznym, ciepłowniczym i innych.
 3. EN 10210-1:2006 - norma ta określa wymagania dla gorącowalcowanych rur stalowych o przekroju kwadratowym lub prostokątnym, które znajdują zastosowanie w budownictwie, konstrukcjach metalowych i innych.
 4. ASTM A53/A53M-20 - norma ta określa wymagania dla rur stalowych o średnicy zewnętrznej od 1/8 cala do 26 cali, które są stosowane w przemyśle budowlanym, wodno-kanalizacyjnym i innych.
 5. DIN 2440:2004-11 - norma ta dotyczy zimnowalcowanych rur stalowych o średnicy zewnętrznej od 21,3 mm do 219,1 mm, które są stosowane w przemyśle budowlanym, maszynowym i innych.
 6. PN-EN 10217-1:2002 - norma ta określa wymagania dla rur stalowych zgrzewanych elektrycznie o średnicy zewnętrznej od 17,2 mm do 1 620 mm, które są stosowane w przemyśle chemicznym, petrochemicznym, spożywczym i innych.

Najczęściej stosowane normy dla prętów

Istnieje wiele norm dotyczących prętów, w tym prętów okrągłych, kwadratowych, sześciokątnych i innych kształtów. Poniżej przedstawiam kilka najczęściej stosowanych norm dla prętów:

 1. PN-EN 10025-2:2004 - norma ta określa wymagania dla prętów stalowych o normalnej wytrzymałości, które są stosowane w budownictwie, mostach, konstrukcjach maszynowych i innych.
 2. PN-EN 10083-1:2007 - norma ta dotyczy prętów ze stali stopowych, które znajdują zastosowanie w przemyśle maszynowym, motoryzacyjnym, narzędziowym i innych.
 3. PN-EN 10278:1999 - norma ta określa wymagania dla prętów o przekroju okrągłym ze stali niestopowych i stopowych, które są stosowane w przemyśle maszynowym, budowlanym, elektrotechnicznym i innych.
 4. ASTM A36/A36M-19 - norma ta określa wymagania dla prętów stalowych o normalnej wytrzymałości, które są stosowane w przemyśle budowlanym, motoryzacyjnym, energetycznym i innych.
 5. DIN 1013-1:1976 - norma ta dotyczy prętów ze stali niestopowych i stopowych, które są stosowane w przemyśle maszynowym, narzędziowym i innych.
 6. PN-EN 10277-5:2008 - norma ta określa wymagania dla prętów o przekroju kwadratowym i sześciokątnym ze stali niestopowych i stopowych, które są stosowane w przemyśle maszynowym, narzędziowym i innych.

W Polsce, Polskie Towarzystwo Normalizacyjne (PTN) jest odpowiedzialne za tworzenie i publikowanie norm dotyczących wyrobów hutniczych. W ramach PTN stosowane są m.in. normy PN (Polska Norma), które określają wymagania techniczne dla różnych kategorii wyrobów hutniczych.

Czytaj także:
09 / 05 / 2023

Farby dla przemysłu stoczniowego

Farby przemysłowe są dostępne w różnych rodzajach, z których każdy ma swoje unikalne właściwości i zastosowania. Przedstawiamy niektóre rodzaje farb stosowanych w przemyśle stoczniowym, a także największych producentów.

czytaj dalej
12 / 04 / 2023

Porozmawiajmy o wyrobach hutniczych.

Wyroby hutnicze są powszechnie wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, takich jak budownictwo, przemysł motoryzacyjny, przemysł maszynowy oraz w produkcji narzędzi i sprzętu. Co produkuje się z wyrobów hutniczych?

czytaj dalej
27 / 01 / 2023

Pręty stalowe w przemyśle

Wyroby hutnicze dostarczane są w różnej formie, tak aby znalazły zastosowanie we wszystkich gałęziach przemysłu. Dobrym przykładem tego rodzaju produktu są pręty stalowe, które wykorzystywane są w budownictwie, przy produkcji maszyn oraz wielu innych branżach.

czytaj dalej
12 / 12 / 2022

Oleje dla rolnictwa - STOU czy UTTO

W celu uproszczenia czynności związanych z doborem właściwego środka smarowego do smarowania ciągników powstała koncepcja olejów uniwersalnych przeznaczonych do smarowania zarówno silnika jak i całego układu przekładniowo - hydraulicznego. Co mamy do wyboru?

czytaj dalej
06 / 11 / 2022

Najpopularniejsze tworzywa sztuczne w przemyśle i ich zastosowanie

Polimery są obecnie jednym z najczęściej używanych materiałów konstrukcyjnych, w niemalże każdej gałęzi przemysłu. Tworzywo odpowiednio dobrane do konkretnego środowiska pracy, pozwala znacząco wydłużyć żywotność maszyn i narzędzi.

czytaj dalej
23 / 10 / 2022

Jaki jest koszt utrzymania nadwyżek magazynowych w firmie ?

Zjawisko nadwyżek magazynowych jest niezwykle powszechne szczególnie w przemyśle ciężkim, hutniczym i przemysłowym. Jak powstają nadwyżki magazynowe i z jakimi kosztami dla firmy wiąże się ich utrzymanie?

czytaj dalej
25 / 05 / 2022

Waltoria - wsparcie Twojego biznesu

Posiadasz nadwyżki materiałowe na swoim magazynie? Chcesz odzyskać: pieniądze, czas i przestrzeń magazynową? A może szukasz materiału w lepszej cenie i ilości dopasowanej do Twoich potrzeb. Jeśli choć na jedno z tych pytań Twoja odpowiedź brzmi "TAK" to sprawdź, co mamy dla Ciebie do zaoferowania!

czytaj dalej
20 / 06 / 2022

Błędy w procesie cięcia materiałów. Ile to nas kosztuje?

Podczas produkcji konstrukcji stalowych i nie tylko, jednym z pierwszych etapów jest proces cięcia materiałów. Niestety tak jak w każdej pracy i tutaj zdarzają się pomyłki. Pytanie jak sobie z nimi radzimy ?

czytaj dalej
02 / 07 / 2022

Powłoki zabezpieczające elementy złączne - wiedza w pigułce

W przypadku elementów złącznych wykonanych z stali węglowej należy zwrócić szczególną uwagę na powłokę antykorozyjną. Na rynku znajdujemy elementy w różnych pokryciach. Czym się różnią ? Jaką wybrać? Zapraszamy do artykułu.

czytaj dalej
11 / 06 / 2022

Oleje hydrauliczne - co warto wiedzieć?

Oleje hydrauliczne stosowane są w wielu gałęziach przemysłowych takich jak górnictwo, hutnictwo, budownictwo, w transporcie. Najprościej rzecz ujmując podstawowym zadaniem każdego układu hydraulicznego jest przenoszenie energii i mocy.

czytaj dalej
Porównywarka
Zgłoś uwagę