Oleje dla rolnictwa - STOU czy UTTO

Wciągu ostatnich kilkunastu lat maszyny rolnicze o stosunkowo prostej konstrukcji i jednym przeznaczeniu stały się urządzeniami wielofunkcyjnym, które są bardzo rozwinięte konstrukcyjnie i technologiczne. W celu uproszczenia czynności związanych z doborem właściwego środka smarowego do smarowania ciągników powstała koncepcja olejów uniwersalnych przeznaczonych do smarowania zarówno silnika jak i całego układu przekładniowo-hydraulicznego. Producenci środków smarnych dla rolnictwa oferują do zastosowania w tego typu urządzeniach linię produktów obejmującą wielofunkcyjne oleje typu STOU (super tractor oil universal) i UTTO (universal tractortransmission oil).

Oleje STOU charakteryzuje przede wszystkim pewien kompromis jakościowy mający na celu kompleksowe spełnienie wszystkich stawianych przed środkiem smarowym wymagań, niemniej jednak weryfikacją ich praktycznej przydatności jest opracowany przez producentów ciągników system wymogów jakościowych, względem tej grupy olejów, których spełnienie gwarantuje poprawną pracę ciągnika. STOU to olej, który można zastosować także w silniku czy układach połączonych: silnik–hydraulika–przekładnia–hamulce.

Olej UTTO natomiast , to olej przekładniowo – hydrauliczny przystosowany do pracy w skrzyni biegów, w sprzęgłach i mokrych hamulcach, ale także jako olej hydrauliki siłowej, które spełniają te same zadania co oleje STOU z wyjątkiem zdolności do smarowania silnika.

Głównymi funkcjami olejów typu STOU i UTTO są:

  • ochrona przeciwzużyciowa i przeciwzatarciowa
  • zdolność efektywnego odprowadzania ciepła ze smarowanych skojarzeń trących
  • zapewnienie optymalnej charakterystyki smarnościowej we wszystkich smarowanych układach
  • zapewnienie wysokiej zdolności do ochrony przed korozją
  • niedopuszczanie do powstawania osadów
  • zapewnienie odpowiednich własności reologicznych we wszystkich obszarach smarowania

Należy pamiętać, że odpowiednio dobrze dobrany olej wielofunkcyjny w sposób optymalny będzie skutecznie chronił wszystkie elementy napędowe maszyny rolniczej co wpływa na mniejszą awaryjność oraz wydłużenie żywotności. Tylko wysokiej jakości produkty podnoszą wydajność codziennej i intensywnej pracy układów hydraulicznych, skrzyń biegów, mechanizmów różnicowych, mokrych hamulców oraz silników. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu olejów właśnie z grup STOU i UTTO  zamiast kilku innych olejów stosowanych osobno. Dodatkowym bardzo ważnym aspektem jest dobór produktu, który powinien spełniać zalecenia producenta maszyny rolniczej, bo tylko w ten sposób jest 100% pewność, że dany olej będzie prawidłowo pracował nawet w bardzo trudnych warunkach i dużych obciążeniach.

 

 

 

Czytaj także:
09 / 05 / 2023

Farby dla przemysłu stoczniowego

Farby przemysłowe są dostępne w różnych rodzajach, z których każdy ma swoje unikalne właściwości i zastosowania. Przedstawiamy niektóre rodzaje farb stosowanych w przemyśle stoczniowym, a także największych producentów.

czytaj dalej
12 / 04 / 2023

Porozmawiajmy o wyrobach hutniczych.

Wyroby hutnicze są powszechnie wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, takich jak budownictwo, przemysł motoryzacyjny, przemysł maszynowy oraz w produkcji narzędzi i sprzętu. Co produkuje się z wyrobów hutniczych?

czytaj dalej
15 / 03 / 2023

Normy w stalach stopowych i niestopowych

W stalach stopowych normy te określają skład chemiczny stali, który musi spełniać określone wymagania, takie jak zawartość węgla, krzemu, manganu, fosforu, siarki i innych pierwiastków. Najczęściej stosowane normy dla stali stopowych to EN, DIN i ASTM.

czytaj dalej
27 / 01 / 2023

Pręty stalowe w przemyśle

Wyroby hutnicze dostarczane są w różnej formie, tak aby znalazły zastosowanie we wszystkich gałęziach przemysłu. Dobrym przykładem tego rodzaju produktu są pręty stalowe, które wykorzystywane są w budownictwie, przy produkcji maszyn oraz wielu innych branżach.

czytaj dalej
06 / 11 / 2022

Najpopularniejsze tworzywa sztuczne w przemyśle i ich zastosowanie

Polimery są obecnie jednym z najczęściej używanych materiałów konstrukcyjnych, w niemalże każdej gałęzi przemysłu. Tworzywo odpowiednio dobrane do konkretnego środowiska pracy, pozwala znacząco wydłużyć żywotność maszyn i narzędzi.

czytaj dalej
23 / 10 / 2022

Jaki jest koszt utrzymania nadwyżek magazynowych w firmie ?

Zjawisko nadwyżek magazynowych jest niezwykle powszechne szczególnie w przemyśle ciężkim, hutniczym i przemysłowym. Jak powstają nadwyżki magazynowe i z jakimi kosztami dla firmy wiąże się ich utrzymanie?

czytaj dalej
25 / 05 / 2022

Waltoria - wsparcie Twojego biznesu

Posiadasz nadwyżki materiałowe na swoim magazynie? Chcesz odzyskać: pieniądze, czas i przestrzeń magazynową? A może szukasz materiału w lepszej cenie i ilości dopasowanej do Twoich potrzeb. Jeśli choć na jedno z tych pytań Twoja odpowiedź brzmi "TAK" to sprawdź, co mamy dla Ciebie do zaoferowania!

czytaj dalej
20 / 06 / 2022

Błędy w procesie cięcia materiałów. Ile to nas kosztuje?

Podczas produkcji konstrukcji stalowych i nie tylko, jednym z pierwszych etapów jest proces cięcia materiałów. Niestety tak jak w każdej pracy i tutaj zdarzają się pomyłki. Pytanie jak sobie z nimi radzimy ?

czytaj dalej
02 / 07 / 2022

Powłoki zabezpieczające elementy złączne - wiedza w pigułce

W przypadku elementów złącznych wykonanych z stali węglowej należy zwrócić szczególną uwagę na powłokę antykorozyjną. Na rynku znajdujemy elementy w różnych pokryciach. Czym się różnią ? Jaką wybrać? Zapraszamy do artykułu.

czytaj dalej
11 / 06 / 2022

Oleje hydrauliczne - co warto wiedzieć?

Oleje hydrauliczne stosowane są w wielu gałęziach przemysłowych takich jak górnictwo, hutnictwo, budownictwo, w transporcie. Najprościej rzecz ujmując podstawowym zadaniem każdego układu hydraulicznego jest przenoszenie energii i mocy.

czytaj dalej
Porównywarka
Zgłoś uwagę