Farby i chemia przemysłowa. Powody utylizacji i związane z tym koszty

Chemia przemysłowa to bardzo obszerna grupa produktów. Należą do nich m.in. różnego typu smary, lakiery, farby przemysłowe, płyny naprawcze i rozpuszczalniki. Jakie są rodzaje chemii przemysłowej? Do czego służą poszczególne typy farb przemysłowych? Dlaczego należy je utylizować i ile to kosztuje? Wyjaśniamy.

Rodzaje chemii przemysłowej

Chemia przemysłowa jest trwałym elementem funkcjonowania każdej firmy produkcyjnej. Do jej rodzajów  zaliczyć można m.in. różnego rodzaju farby, lakiery, rozpuszczalniki, płyny naprawcze, kleje, smary i oleje do narzędzi. Innymi słowy, wszystkie produkty służące do czyszczenia, mycia, klejenia, uszczelniania, smarowania i zapewnienia powierzchniom ochrony przed uszkodzeniami spowodowanymi np. niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

Typy farb przemysłowych i przykłady zastosowań

Wiele powierzchni wykorzystywanych w przemyśle pokrytych jest farbą, nie tylko ze względów estetycznych, ale głównie po to, by chronić je przed uszkodzeniami i szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje farb przemysłowych oraz przykłady ich zastosowań:

  • Farby alkidowe — bardzo dobrze sprawdzają się do malowania stali i żeliwa. Tworzą powierzchnię odporną na działania mechaniczne. Łatwo się nimi pracuje, szybko pokrywają malowaną powierzchnię, jednak nie są odporne na działanie chemikaliów, takich jak np. rozpuszczalniki.
  • Emalie epoksydowe — zwane też emaliami przemysłowymi, są doskonałe nie tylko do metalu, ale również do malowania murów i niektórych tworzyw sztucznych. Posiadają bogatą bazę kolorystyczną, są odporne na działanie wysokich temperatur i rozpuszczalników. Zalecane są do stosowania wewnątrz budynków, gdyż działanie silnych promieni słonecznych powoduje utratę ich połysku.
  • Farby asfaltowe — bardzo dobrze zabezpieczają metal przed korozją. Najczęściej stosowane do zabezpieczania podwozi samochodowych oraz słupów ogrodzeniowych. Farby asfaltowe tworzą czarną powłokę, odporną na rdzę i czynniki atmosferyczne. Można je rozprowadzać ręcznie lub stosując metodę natryskową.
  • Farby poliuretanowe — wykorzystywane są zarówno w przemyśle jak i warunkach domowych. Nadają się do malowania mebli, zabezpieczania elementów urządzeń mechanicznych i konstrukcji stalowych. Farby poliuretanowe doskonale chronią przed korozją, uszkodzeniami mechanicznymi, a także przed działaniem olejów i rozpuszczalników. Tego typu farby są wytrzymałe nawet przy ciągłej ekspozycji na słońce.
  • Farby poliwinylowe — mają szeroką gamę właściwości. Tworzą dekoracyjną i bardzo elastyczną powłokę, która świetnie sprawdza się w miejscach o dużych wahaniach temperatury. Farby poliwinylowe są odporne na działanie kwasowe, zasadowe, a także na wszelkiego rodzaju rozpuszczalniki. Ponadto dobrze kryją i są szybkoschnące.
  • Farby chlorokauczukowe — świetnie sprawdzają się zarówno do malowania elementów zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Chronią przed korozją, cechuje je wysoką przyczepność i szybkoschnąca formuła. Co ciekawe, nadają się do pokrycia nie tylko stali i żeliwa, ale także drewna.

Do najpopularniejszych producentów farb przemysłowych zaliczyć można m.in. takie firmy jak: Hempel, Teknos, Wagner, Tikurila czy BASF.

Utylizacja chemii przemysłowej i jej koszty

Odpowiednie przechowywanie, a potem prawidłowa utylizacja odpadów chemii przemysłowej (jak. np. farb czy rozpuszczalników), to jedna z kluczowych kwestii, o które zadbać musi każda firma produkcyjna. Produkty tego typu powinny być przechowywane pod zadaszeniem, w specjalnych pojemnikach opatrzonych kodami. Często po wykorzystaniu zalegają one na magazynach. Nie nadają się już niestety do ponownego użytku, natomiast zabierają miejsce oraz zagrażają bezpieczeństwu. 

Powodami, dla których należy je utylizować, są zminimalizowanie ryzyka zagrożenia zdrowia i życia ludzkiego, a także ochrona przed skażeniem środowiska. Odpady chemiczne takie jak: farby, kleje, rozpuszczalniki, kwasy czy lakiery, mogą bowiem wykazywać działanie łatwopalne, toksyczne, trujące, a nawet wybuchowe. 

Koszt utylizacji chemii przemysłowej może wynosić kilka tysięcy złotych za tonę. Najłatwiej i najbezpieczniej jest zlecić odbiór odpadów tego typu zewnętrznej firmie. Pozwoli to na zniszczenie ich w odpowiedni i bezpieczny sposób. Ponadto niewielka ich ilość, może zostać ponownie wykorzystana np.w budownictwie czy przy budowie dróg.

Czytaj także:
09 / 05 / 2023

Farby dla przemysłu stoczniowego

Farby przemysłowe są dostępne w różnych rodzajach, z których każdy ma swoje unikalne właściwości i zastosowania. Przedstawiamy niektóre rodzaje farb stosowanych w przemyśle stoczniowym, a także największych producentów.

czytaj dalej
12 / 04 / 2023

Porozmawiajmy o wyrobach hutniczych.

Wyroby hutnicze są powszechnie wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, takich jak budownictwo, przemysł motoryzacyjny, przemysł maszynowy oraz w produkcji narzędzi i sprzętu. Co produkuje się z wyrobów hutniczych?

czytaj dalej
15 / 03 / 2023

Normy w stalach stopowych i niestopowych

W stalach stopowych normy te określają skład chemiczny stali, który musi spełniać określone wymagania, takie jak zawartość węgla, krzemu, manganu, fosforu, siarki i innych pierwiastków. Najczęściej stosowane normy dla stali stopowych to EN, DIN i ASTM.

czytaj dalej
27 / 01 / 2023

Pręty stalowe w przemyśle

Wyroby hutnicze dostarczane są w różnej formie, tak aby znalazły zastosowanie we wszystkich gałęziach przemysłu. Dobrym przykładem tego rodzaju produktu są pręty stalowe, które wykorzystywane są w budownictwie, przy produkcji maszyn oraz wielu innych branżach.

czytaj dalej
12 / 12 / 2022

Oleje dla rolnictwa - STOU czy UTTO

W celu uproszczenia czynności związanych z doborem właściwego środka smarowego do smarowania ciągników powstała koncepcja olejów uniwersalnych przeznaczonych do smarowania zarówno silnika jak i całego układu przekładniowo - hydraulicznego. Co mamy do wyboru?

czytaj dalej
06 / 11 / 2022

Najpopularniejsze tworzywa sztuczne w przemyśle i ich zastosowanie

Polimery są obecnie jednym z najczęściej używanych materiałów konstrukcyjnych, w niemalże każdej gałęzi przemysłu. Tworzywo odpowiednio dobrane do konkretnego środowiska pracy, pozwala znacząco wydłużyć żywotność maszyn i narzędzi.

czytaj dalej
23 / 10 / 2022

Jaki jest koszt utrzymania nadwyżek magazynowych w firmie ?

Zjawisko nadwyżek magazynowych jest niezwykle powszechne szczególnie w przemyśle ciężkim, hutniczym i przemysłowym. Jak powstają nadwyżki magazynowe i z jakimi kosztami dla firmy wiąże się ich utrzymanie?

czytaj dalej
25 / 05 / 2022

Waltoria - wsparcie Twojego biznesu

Posiadasz nadwyżki materiałowe na swoim magazynie? Chcesz odzyskać: pieniądze, czas i przestrzeń magazynową? A może szukasz materiału w lepszej cenie i ilości dopasowanej do Twoich potrzeb. Jeśli choć na jedno z tych pytań Twoja odpowiedź brzmi "TAK" to sprawdź, co mamy dla Ciebie do zaoferowania!

czytaj dalej
20 / 06 / 2022

Błędy w procesie cięcia materiałów. Ile to nas kosztuje?

Podczas produkcji konstrukcji stalowych i nie tylko, jednym z pierwszych etapów jest proces cięcia materiałów. Niestety tak jak w każdej pracy i tutaj zdarzają się pomyłki. Pytanie jak sobie z nimi radzimy ?

czytaj dalej
02 / 07 / 2022

Powłoki zabezpieczające elementy złączne - wiedza w pigułce

W przypadku elementów złącznych wykonanych z stali węglowej należy zwrócić szczególną uwagę na powłokę antykorozyjną. Na rynku znajdujemy elementy w różnych pokryciach. Czym się różnią ? Jaką wybrać? Zapraszamy do artykułu.

czytaj dalej
Porównywarka
Zgłoś uwagę