Olej silnikowy - kiedy wymienić?

Kiedy wymienić olej silnikowy?

Przede wszystkim musimy pamiętać, że olej silnikowy jest elementem konstrukcyjnym silnika. Do jego głównych zadań należą:

  • smarowanie współpracujących powierzchni,
  • chłodzenie silnika,
  • odprowadzanie zanieczyszczeń do filtra,
  • ochrona przed korozją,
  • doszczelnienie komory spalania.

W celu utrzymania silnika w dobrej kondycji przez wiele lat konieczna jest regularna i za każdym razem dobrze  przeprowadzona – zgodnie z zaleceniami producenta –wymiana oleju silnikowego. Każdy silnik spalinowy, w zależności od paliwa, jakim jest zasilany, wymaga zastosowania odpowiedniego oleju. We współczesnych silnikach wysokoprężnych, które zostały wyposażone w filtry cząstek stałych, wskazane jest używanie oleju typu Low SAPS.

W pojazdach hybrydowych stosuje się oleje o niskiej lepkości, np. 0W20, podobnie zresztą jak w silnikach zasilanych LPG. Najważniejszy jest więc dobór odpowiedniego środka smarnego. Informację o tym znajdziemy w instrukcji obsługi pojazdu. Porady pseudofachowców i internetowych ekspertów traktujmy z dystansem, podobnie jak pojawiające się od czasu do czasu reklamy „cudownych środków, które oczyszczą silnik i wydłużą czas jego pracy”. Radzimy, żeby wymianę oleju zlecić serwisowi samochodowemu. Jeśli jednak mamy umiejętności, najazd, kanał lub podnośnik oraz odpowiednie narzędzia, możemy wykonać tę czynność samodzielnie. Operację tę najlepiej przeprowadzić, gdy silnik jest rozgrzany. Olej ma wtedy niższą lepkość, dzięki czemu łatwiej i szybciej spłynie z miski olejowej. Obowiązkowo wymieniamy również filtr oleju oraz uszczelkę pod korkiem spustowym. Pamiętajmy jednak, że przepracowany olej silnikowy jest szkodliwy dla środowiska i należy go oddać do utylizacji. Ta zasada dotyczy zarówno warsztatów samochodowych, jak i sytuacji, kiedy wymiany dokonujemy we własnym garażu.

Czytaj także:
09 / 05 / 2023

Farby dla przemysłu stoczniowego

Farby przemysłowe są dostępne w różnych rodzajach, z których każdy ma swoje unikalne właściwości i zastosowania. Przedstawiamy niektóre rodzaje farb stosowanych w przemyśle stoczniowym, a także największych producentów.

czytaj dalej
12 / 04 / 2023

Porozmawiajmy o wyrobach hutniczych.

Wyroby hutnicze są powszechnie wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, takich jak budownictwo, przemysł motoryzacyjny, przemysł maszynowy oraz w produkcji narzędzi i sprzętu. Co produkuje się z wyrobów hutniczych?

czytaj dalej
15 / 03 / 2023

Normy w stalach stopowych i niestopowych

W stalach stopowych normy te określają skład chemiczny stali, który musi spełniać określone wymagania, takie jak zawartość węgla, krzemu, manganu, fosforu, siarki i innych pierwiastków. Najczęściej stosowane normy dla stali stopowych to EN, DIN i ASTM.

czytaj dalej
27 / 01 / 2023

Pręty stalowe w przemyśle

Wyroby hutnicze dostarczane są w różnej formie, tak aby znalazły zastosowanie we wszystkich gałęziach przemysłu. Dobrym przykładem tego rodzaju produktu są pręty stalowe, które wykorzystywane są w budownictwie, przy produkcji maszyn oraz wielu innych branżach.

czytaj dalej
12 / 12 / 2022

Oleje dla rolnictwa - STOU czy UTTO

W celu uproszczenia czynności związanych z doborem właściwego środka smarowego do smarowania ciągników powstała koncepcja olejów uniwersalnych przeznaczonych do smarowania zarówno silnika jak i całego układu przekładniowo - hydraulicznego. Co mamy do wyboru?

czytaj dalej
06 / 11 / 2022

Najpopularniejsze tworzywa sztuczne w przemyśle i ich zastosowanie

Polimery są obecnie jednym z najczęściej używanych materiałów konstrukcyjnych, w niemalże każdej gałęzi przemysłu. Tworzywo odpowiednio dobrane do konkretnego środowiska pracy, pozwala znacząco wydłużyć żywotność maszyn i narzędzi.

czytaj dalej
23 / 10 / 2022

Jaki jest koszt utrzymania nadwyżek magazynowych w firmie ?

Zjawisko nadwyżek magazynowych jest niezwykle powszechne szczególnie w przemyśle ciężkim, hutniczym i przemysłowym. Jak powstają nadwyżki magazynowe i z jakimi kosztami dla firmy wiąże się ich utrzymanie?

czytaj dalej
25 / 05 / 2022

Waltoria - wsparcie Twojego biznesu

Posiadasz nadwyżki materiałowe na swoim magazynie? Chcesz odzyskać: pieniądze, czas i przestrzeń magazynową? A może szukasz materiału w lepszej cenie i ilości dopasowanej do Twoich potrzeb. Jeśli choć na jedno z tych pytań Twoja odpowiedź brzmi "TAK" to sprawdź, co mamy dla Ciebie do zaoferowania!

czytaj dalej
20 / 06 / 2022

Błędy w procesie cięcia materiałów. Ile to nas kosztuje?

Podczas produkcji konstrukcji stalowych i nie tylko, jednym z pierwszych etapów jest proces cięcia materiałów. Niestety tak jak w każdej pracy i tutaj zdarzają się pomyłki. Pytanie jak sobie z nimi radzimy ?

czytaj dalej
02 / 07 / 2022

Powłoki zabezpieczające elementy złączne - wiedza w pigułce

W przypadku elementów złącznych wykonanych z stali węglowej należy zwrócić szczególną uwagę na powłokę antykorozyjną. Na rynku znajdujemy elementy w różnych pokryciach. Czym się różnią ? Jaką wybrać? Zapraszamy do artykułu.

czytaj dalej
Porównywarka
Zgłoś uwagę