Oleje hydrauliczne - co warto wiedzieć?

Oleje hydrauliczne stosowane są w wielu gałęziach przemysłowych takich jak górnictwo, hutnictwo, budownictwo, w transporcie. Najprościej rzecz ujmując podstawowym zadaniem każdego układu hydraulicznego jest przenoszenie energii i mocy. Czynnikiem roboczym w urządzeniach hydraulicznych jest ciecz. Jej rodzaj i jakość decydują o niezawodności, czasie pracy, oraz sprawności całego układu w urządzeniach.

Oleje hydrauliczne w każdym układzie spełniają następujące podstawowe funkcje:

  • przenoszenie mocy,
  • smarowanie układu,
  • chłodzenie układu,

funkcje te muszą być spełnione w każdych warunkach pracy układu hydraulicznego, od stanu spoczynkowego do ekstremalnych obciążeń, w warunkach ujemnych temperatur otoczenia, jak i bardzo wysokich temperatur zewnętrznych.

Najczęściej stosowanymi olejami w przemyśle są olej hydrauliczne. Najważniejszym parametrem charakteryzującym te produkty jest lepkość i jej zmiany w zależności od warunków panujących w układzie. Wraz ze wzrostem ciśnienia lepkość oleju rośnie, natomiast wzrost temperatury powoduje spadek lepkości oleju. Od lepkości zależy również stopień uszczelnienia układów ruchowych oraz jakości smarowania węzłów ruchowych. Oleje hydrauliczne stosowane są w coraz bardziej wysilonych układach gdzie występują coraz większe obciążenia, dlatego produkty te powinny się charakteryzować bardzo dobrymi właściwościami przeciwzużyciowymi i zabezpieczać współpracujące elementy przed ich nadmiernym zużyciem. Konieczne jest zastosowanie w olejach hydraulicznych dodatków przeciwzużyciowych i przeciwtarciowych. Zastosowane dodatki uszlachetniające pozwalają nadać cieczy hydraulicznej wymagane właściwości nawet przy bardzo dużych ciśnieniach.    

Oleje Hydrauliczne ogólnego zastosowania

Kod oleju hydraulicznegoSkład i właściwościTypowe zastosowanie
 HL

Rafinowane oleje mineralne
z poprawionymi własnościami przeciwkorozyjnymi i przeciwutleniającymi

Umiarkowanie obciążone układy

HM

Oleje typu HL z poprawionymi własnościami przeciwzużyciowymi

Typowe układy hydrauliczne, które zawierają mocno obciążone elementy.

HV

Oleje typu HM z poprawionymi własnościami lepkościowymi i temperaturowymi

Budownictwo i zastosowanie morskie

Czytaj także:
27 / 01 / 2023

Pręty stalowe w przemyśle

Wyroby hutnicze dostarczane są w różnej formie, tak aby znalazły zastosowanie we wszystkich gałęziach przemysłu. Dobrym przykładem tego rodzaju produktu są pręty stalowe, które wykorzystywane są w budownictwie, przy produkcji maszyn oraz wielu innych branżach.

czytaj dalej
12 / 12 / 2022

Oleje dla rolnictwa - STOU czy UTTO

W celu uproszczenia czynności związanych z doborem właściwego środka smarowego do smarowania ciągników powstała koncepcja olejów uniwersalnych przeznaczonych do smarowania zarówno silnika jak i całego układu przekładniowo - hydraulicznego. Co mamy do wyboru?

czytaj dalej
06 / 11 / 2022

Najpopularniejsze tworzywa sztuczne w przemyśle i ich zastosowanie

Polimery są obecnie jednym z najczęściej używanych materiałów konstrukcyjnych, w niemalże każdej gałęzi przemysłu. Tworzywo odpowiednio dobrane do konkretnego środowiska pracy, pozwala znacząco wydłużyć żywotność maszyn i narzędzi.

czytaj dalej
23 / 10 / 2022

Jaki jest koszt utrzymania nadwyżek magazynowych w firmie ?

Zjawisko nadwyżek magazynowych jest niezwykle powszechne szczególnie w przemyśle ciężkim, hutniczym i przemysłowym. Jak powstają nadwyżki magazynowe i z jakimi kosztami dla firmy wiąże się ich utrzymanie?

czytaj dalej
25 / 05 / 2022

Waltoria - wsparcie Twojego biznesu

Posiadasz nadwyżki materiałowe na swoim magazynie? Chcesz odzyskać: pieniądze, czas i przestrzeń magazynową? A może szukasz materiału w lepszej cenie i ilości dopasowanej do Twoich potrzeb. Jeśli choć na jedno z tych pytań Twoja odpowiedź brzmi "TAK" to sprawdź, co mamy dla Ciebie do zaoferowania!

czytaj dalej
20 / 06 / 2022

Błędy w procesie cięcia materiałów. Ile to nas kosztuje?

Podczas produkcji konstrukcji stalowych i nie tylko, jednym z pierwszych etapów jest proces cięcia materiałów. Niestety tak jak w każdej pracy i tutaj zdarzają się pomyłki. Pytanie jak sobie z nimi radzimy ?

czytaj dalej
02 / 07 / 2022

Powłoki zabezpieczające elementy złączne - wiedza w pigułce

W przypadku elementów złącznych wykonanych z stali węglowej należy zwrócić szczególną uwagę na powłokę antykorozyjną. Na rynku znajdujemy elementy w różnych pokryciach. Czym się różnią ? Jaką wybrać? Zapraszamy do artykułu.

czytaj dalej
24 / 06 / 2022

Olej silnikowy - kiedy wymienić?

W celu utrzymania silnika w dobrej kondycji przez wiele lat konieczna jest regularna i za każdym razem dobrze  przeprowadzona – zgodnie z zaleceniami producenta –wymiana oleju silnikowego. Każdy silnik spalinowy, w zależności od paliwa, jakim jest zasilany, wymaga zastosowania odpowiedniego oleju. Zatem, kiedy wymienić olej silnikowy?

czytaj dalej
06 / 07 / 2022

Stal nierdzewna: normy i poszczególne gatunki

Stal nierdzewna to bardzo popularny i ceniony materiał w wielu branżach. Cechuje się nie tylko niepodatnością na korozję, ale też wysoką wytrzymałością oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Czym konkretnie jest stal nierdzewna? Jakie są jej poszczególne gatunki i normy? Wyjaśniamy. 

czytaj dalej
08 / 07 / 2022

Farby i chemia przemysłowa. Powody utylizacji i związane z tym koszty

Chemia przemysłowa to bardzo obszerna grupa produktów. Należą do nich m.in. różnego typu smary, lakiery, farby przemysłowe, płyny naprawcze i rozpuszczalniki. Jakie są rodzaje chemii przemysłowej? Do czego służą poszczególne typy farb przemysłowych? Dlaczego należy je utylizować i ile to kosztuje? Wyjaśniamy.

czytaj dalej
Porównywarka
Zgłoś uwagę